„SSH kulcsok használata MorphOS-en” változatai közötti eltérés

Innen: amigaspirit.hu - pegasos.hu Wiki
Ugrás a navigációhozUgrás a kereséshez
(ssh for dummiez)
 
(diszklemer)
 
(Egy közbenső módosítás ugyanattól a szerkesztőtől nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
[[MorphOS]] alatt az '''SSH (Secure Shell)''' programok az [http://openssh.org OpenSSH] szoftver portjai illetve azon alapulnak. Működésük az [[ixemul.library|ixemul]] segítségével biztosított. Ennek megfelelően konfigurációjuk az [[Unix]] rendszerekhez igen hasonlóan történik, viszont a [[MorphOS]] által biztosított amiga-stílusú környezethez vannak illesztve.
[[MorphOS]] alatt az '''SSH (Secure Shell)''' programok az [http://openssh.org OpenSSH] szoftver portjai illetve azon alapulnak. Működésük az [[ixemul.library|ixemul]] segítségével biztosított. Ennek megfelelően konfigurációjuk az [[Unix]] rendszerekhez igen hasonlóan történik, viszont a [[MorphOS]] által biztosított [[Amiga]]-stílusú környezethez vannak illesztve.
 
''A jelen cikknek nem célja az [http://openssh.org OpenSSH] működésének ismertetése, csak egyes [[MorphOS]]-specifikus konfigurációs kérdésekre fókuszál.''


Az  [[ixemul.library|ixemul]] az '''usergroup.library''' segítségével biztosítja a többfelhasználós környezet emulációját, amely az [[AmiTCP]] eredetű [[NetStack]] része. A különböző felhasználók környezetének beállítását a ''MorphOS Preferences -> Users'' alatt találjuk.
Az  [[ixemul.library|ixemul]] az '''usergroup.library''' segítségével biztosítja a többfelhasználós környezet emulációját, amely az [[AmiTCP]] eredetű [[NetStack]] része. A különböző felhasználók környezetének beállítását a ''MorphOS Preferences -> Users'' alatt találjuk.
5. sor: 7. sor:
[[Fájl:MorphOSUserPreferences.png|frame|none|Egy példa felhasználó konfigurációja]]
[[Fájl:MorphOSUserPreferences.png|frame|none|Egy példa felhasználó konfigurációja]]


Mint az látható, szükséges megadni egy felhasználónevet, egy jelszót valamint legfontosabbként a felhasználó ''Home'' könyvtárát. Ez természetesen nem fog biztosítani egy teljes [[Unix]] többfelhasználós környezetet [[MorphOS]] alatt, mindössze egyes [[POSIX]] rendszerekről portolt szoftvereknek segítség, hogy hol keressék a szabványos állományaikat. A fenti példában a ''Home'' könyvtár a telepített '''MorphOS SDK'''-n belül van kijelölve, azonban ez nem kötelező. ''(Tipp: egyes MorphOS verziókkal a beállítások érvényesítéséhez a rendszer újraindítása is szükséges lehet.)''
Mint az látható, szükséges megadni egy felhasználónevet, egy jelszót, valamint legfontosabbként a felhasználó ''Home'' könyvtárát. Ez természetesen nem fog biztosítani egy teljes [[Unix]] többfelhasználós környezetet [[MorphOS]] alatt, mindössze egyes [[POSIX]] rendszerekről portolt szoftvereknek segítség, hogy hol keressék a szabványos állományaikat. A fenti példában a ''Home'' könyvtár a telepített '''MorphOS SDK'''-n belül van kijelölve, azonban ez nem kötelező. ''(Tipp: egyes MorphOS verziókkal a beállítások érvényesítéséhez a rendszer újraindítása is szükséges lehet.)''


Ezek után a más rendszereken már megismert, '''SSH''' által igényelt könyvtárstruktúrát hozhatjuk létre a ''Home'' könyvtáron belül:
Ezek után a más rendszereken már megismert, '''SSH''' által igényelt könyvtárstruktúrát hozhatjuk létre a ''Home'' könyvtáron belül:

A lap jelenlegi, 2012. augusztus 11., 15:00-kori változata

MorphOS alatt az SSH (Secure Shell) programok az OpenSSH szoftver portjai illetve azon alapulnak. Működésük az ixemul segítségével biztosított. Ennek megfelelően konfigurációjuk az Unix rendszerekhez igen hasonlóan történik, viszont a MorphOS által biztosított Amiga-stílusú környezethez vannak illesztve.

A jelen cikknek nem célja az OpenSSH működésének ismertetése, csak egyes MorphOS-specifikus konfigurációs kérdésekre fókuszál.

Az ixemul az usergroup.library segítségével biztosítja a többfelhasználós környezet emulációját, amely az AmiTCP eredetű NetStack része. A különböző felhasználók környezetének beállítását a MorphOS Preferences -> Users alatt találjuk.

Egy példa felhasználó konfigurációja

Mint az látható, szükséges megadni egy felhasználónevet, egy jelszót, valamint legfontosabbként a felhasználó Home könyvtárát. Ez természetesen nem fog biztosítani egy teljes Unix többfelhasználós környezetet MorphOS alatt, mindössze egyes POSIX rendszerekről portolt szoftvereknek segítség, hogy hol keressék a szabványos állományaikat. A fenti példában a Home könyvtár a telepített MorphOS SDK-n belül van kijelölve, azonban ez nem kötelező. (Tipp: egyes MorphOS verziókkal a beállítások érvényesítéséhez a rendszer újraindítása is szükséges lehet.)

Ezek után a más rendszereken már megismert, SSH által igényelt könyvtárstruktúrát hozhatjuk létre a Home könyvtáron belül:

Egy példa Home könyvtárstruktúra

Amely esetben az id_rsa a privát, az id_rsa.pub pedig a publikus kulcs. Ezután a publikus kulcsot a cél rendszeren adjuk meg. POSIX rendszereken ez általában a ~/.ssh/authorized_keys állományhoz való hozzáfűzést jelenti. Az SDK részét képező, valamint a SYS:Applications-ban lévő Remote Shellbe épített SSH, SCP, SFTP programok ezután használni fogják az SSH kulcsaink. Amennyiben nincs SDK-nk telepítve, a Remote Shell a SYS:Applications/RemoteShell/Files/conf alatt is keresi a megfelelő állományokat.

A kulcsok generálásához itt is az ssh-keygen parancsot használhatjuk, amely telepített SDK esetén a gg:bin/ssh-keygen, SDK nélkül pedig a SYS:Applications/RemoteShell/Files/ssh-keygen alatt található. Az OpenSSH által más rendszeren létrehozott kulcsok természetesen itt is használhatók.