Pegasos
Ismertető
bPlan által tervezett és a [Genesi] által forgalmazott PowerPC architektúrára épülő platform, amely elsősorban a MorphOS nevű operációs rendszert hivatott futtatni, de emellett számos nyílt forrású operációs rendszer is rendelkezésre áll. Elsőként a Linux majd az OpenBSD készült fel a támogatására.
Története
A kezdetek
A Pegasos alaplap első változata 2002-ben jelent meg. Főtervezője az a Gerald Carda, aki a hagyományos Amiga gépekben használható CyberStormPPC és BlizzardPPC CPU-kártyákat (APUS) is tervezte. Ezek a kártyák elsőként biztosították a teljesítménybeli továbblépést az M68K CPU család fejlesztésének leállása után az Amiga felhasználók számára.
A Pegasos tehát felfogható ezen kártyák következő generációjának is, amely azonban teljes mértékben függetlenné vált a régi Amiga hardvertől.
Pegasos I
A Pegasos I alaplap nagy vonalakban a következőket tartalmazza:
- IBM PowerPC "G3" 750CXe processzor amely 600Mhz-n működik, passzív hűtéssel, buszsebessége 100Mhz. A processzor cserélhető kártyán kapott helyet.
- MAI Articia S A660BNGP northbridge
- VIA 8231 southbridge
- 2db PC133 SDRAM foglalat
- 1db AGP és 3db PCI foglalat
- 10/100 Ethernet csatlakozó (VIA Rhine chipset)
- IEEE1394/Firewire™ csatlakozási lehetőség az integrált VIA VT6306 chipnek köszönhetően
- AC97 hangrendszer Sigmatel STAC 9766 codec-kel, hagyományos ki- és bemenetekkel, valamint SPDIF optikai kimenettel
- 3db USB 1.1 csatlakozó, IRDA csatlakozó
- 2db ATA100 szabványú IDE csatlakozó, PC-szabványú floppy meghajtó csatlakozó
- soros, párhuzamos és gameport
- PS/2 csatlakozók a billentyűzet és az egér számára
- az alaplap kompatibilis a microATX szabvánnyal
Problémák a Pegasos I-gyel
Csak az első Pegasos alaplapok legyártása után derült ki, hogy a felhasznált Articia S chip sajnos nem felel meg a specifikációinak, így súlyos stabilitási és adatvesztési problémákat okozhat, valamint a teljesítménye is elmarad a várttól. Gerald Carda az Articia S hibáinak javítására tervezte az újabb Pegasos I alaplapokra került April1 és April2 chippeket, amelyek így - jelentős teljesítményvesztés árán - stabil működést tesznek lehetővé. A Pegasos I alaplapot így fejlesztői és bétateszter alaplapként árusították egészen 2003 közepéig. Kevesebb mint 1000 példány készült. Az alaplap megvásárlóinak kedvezményes cserelehetőséget biztosítottak Pegasos II-re.